Suplementacja w e-sporcie
Suplementacja w e-sporcie

Parę słów o diecie dla gracza komputerowego

Suplementacja w e-sporcie

Opublikowany

Szeroki dostęp do odżywek dla sportowców czy kulturystów nikogo już nie dziwi – te produkty z powodzeniem funkcjonują na rynku od wielu lat. Ciekawostką dla niektórych może być natomiast oferta suplementów dla… graczy komputerowych. Dla nich, ale także dla wielu osób pracujących na co dzień przed monitorem, szczególnie ważna jest umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu oraz szybkiego podejmowania związanych z nim decyzji. Co zatem powinno znaleźć się w diecie gracza komputerowego i kiedy sięgnąć po suplementację? Radzi Jakub Mauricz, dietetyk sportowy.

Największą kontrolę na nasz mózg wywierają... jelita. Troszcząc się o ich prawidłowe funkcjonowanie, dbamy o odpowiednie, nisko przetworzone potrawy w naszym menu a w razie potrzeby wprowadzamy do diety suplementy, do których możemy zaliczyć przede wszystkim probiotyki.

Sprawnie działający układ nerwowy jest kluczowy nie tylko dla profesjonalnych sporowców – ci angażują go w ramach kontroli spięcia mięśni, koordynacji oraz utrzymywania danej precyzji ruchu, gracze zaś muszą zaangażować go w rozwiązywanie łamigłówek, szybkie podejmowanie decyzji, czy też dla zachowania precyzji i refleksu w shooterach

– Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX

Z CFX The ProGamer korzystają m. in. gracze, którzy szkolili się na profesjonalistów w ramach akcji Komputronika i Lenovo - 30 Days To Pro. Mieli oni 30 dni na zostanie profesjonalną drużyną, dlatego tak ważna była odpowiednia opieka - zarówno trenerów, jak i fizjoterapeuty, psychologa i innych specjalistów. Graczy odwiedził też Jakub Mauricz, który opowiedział o tym, jak powinna wyglądać ich odpowiednia dieta i wyjaśnił, dlaczego suplementy ważne są we wszystkich dyscyplinach, także w e-sporcie.

Tajemniczy Brain fog – jak mu zapobiegać?

Tymczasem cukier, obecny w naszej codziennej diecie nie tylko w niezdrowych przekąskach, w nadmiarze podnosi poziom dopaminy, skutkiem czego możemy stać się zbyt pobudzeni i gorzej tolerować sytuacje stresowe. Gracz powinien być jak rewolwerowiec – skupiony, pewny siebie i precyzyjny. Odpowiednio dobrana dieta i suplementacja pomoże ten cel osiągnąć. Brain fog to stan, który można określić jako roztargnienie, utrata motywacji i skupienia, spadek czujności i refleksu. Dlatego tak ważnym elementem jest unikanie w codziennym żywieniu produktów przetworzonych: cukru, glutenu, lektyn pokarmowych, a także w wielu przypadkach nabiałów.
zdjecie_1.jpg

Co zatem na talerzu gracza komputerowego?

Jajecznica na boczku, komosa ryżowa z piersią kurczaka i pieczonym burakiem czy kasza jaglana z suszonymi daktylami to tylko niektóre potrawy, które powinny znaleźć się w jadłospisie gracza 

- Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX

Dodatkowo, ważna jest suplementacja przed i po graniu, a w przypadku wyjątkowo długiej sesji, nawet w jego trakcie. W ramach suplementów diety możemy opisać naprawdę wiele substancji, które wpływają dodatkowo na wzrost tempa reakcji ze strony układu nerwowego.

Kiedy sięgnąć po suplement?

Natłok obowiązków do wykonania w zbliżonym czasie, precyzyjnie zapełniony harmonogram dnia czy zaplanowane, stresujące spotkanie – każdy z nas zna te powody sięgania po wspomagacze. W ręce trafia najczęściej kubek kawy lub napój energetyczny. Tymczasem dużo lepszym rozwiązaniem niż zwykły energetyk jest  suplement.

Suplement posiada składniki zwiększające efektywność działania układu nerwowego, bez jego nadmiernej eksploatacji. Ilość glukozy dostępna w drinkach energetycznych jest zbyt duża, aby mogła być spożytkowana przez organizm – poziom cukru podniesie się bardzo wysoko, a za chwilę olbrzymi wystrzał insuliny zepchnie go do bardzo niskiego poziomu, czemu towarzyszy bardzo często uczucie "odcięcia prądu"

– Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX

zdjecie.jpg
Działanie suplementów może różnić się  zależności od osób, które je stosują, jednak ich głównym  celem jest wzrost skupienia, poprawa refleksu i obniżenie stopnia zmęczenia. Są to więc aspekty wspomagające pracę mózgu, na których najbardziej zależy graczowi. Oczywiście włączenie ich do diety nie jest konieczne, ale zdecydowanie wspomogą one gracza w kolejnych wirtualnych przeprawach. Intensywna sesja to ponadprzeciętny wysiłek dla organizmu – warto zadbać o dodatkowe paliwo w jej trakcie.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

gaming house.jpg

grafika | 172 KB

Pobierz

Jak obronić skórę przed latem

W okresie wakacyjnym skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Promieniowanie UV przyspieszające procesy starzenia, częste zmiany temperatur czy nadmorski wiatr mogą osłabić cerę. Wpływ na jej wygląd ma także sposób odżywiania, który podczas urlopu bywa zaniedbywany. Skutki uboczne czyhających na skórę zagrożeń można zatuszować. Jednak niezmiernie ważna jest jej ochrona i regeneracja, a do tego potrzebne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. W ich znalezieniu pomoże nowa oferta sieci Komputronik, która pozwala zadbać nie tylko o wygląd, ale i zdrowie skóry.