Suplementacja w e-sporcie
Suplementacja w e-sporcie

Parę słów o diecie dla gracza komputerowego

Suplementacja w e-sporcie

Opublikowany

Szeroki dostęp do odżywek dla sportowców czy kulturystów nikogo już nie dziwi – te produkty z powodzeniem funkcjonują na rynku od wielu lat. Ciekawostką dla niektórych może być natomiast oferta suplementów dla… graczy komputerowych. Dla nich, ale także dla wielu osób pracujących na co dzień przed monitorem, szczególnie ważna jest umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu oraz szybkiego podejmowania związanych z nim decyzji. Co zatem powinno znaleźć się w diecie gracza komputerowego i kiedy sięgnąć po suplementację? Radzi Jakub Mauricz, dietetyk sportowy.

Największą kontrolę na nasz mózg wywierają... jelita. Troszcząc się o ich prawidłowe funkcjonowanie, dbamy o odpowiednie, nisko przetworzone potrawy w naszym menu a w razie potrzeby wprowadzamy do diety suplementy, do których możemy zaliczyć przede wszystkim probiotyki.

Sprawnie działający układ nerwowy jest kluczowy nie tylko dla profesjonalnych sporowców – ci angażują go w ramach kontroli spięcia mięśni, koordynacji oraz utrzymywania danej precyzji ruchu, gracze zaś muszą zaangażować go w rozwiązywanie łamigłówek, szybkie podejmowanie decyzji, czy też dla zachowania precyzji i refleksu w shooterach

– Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX

Z CFX The ProGamer korzystają m. in. gracze, którzy szkolili się na profesjonalistów w ramach akcji Komputronika i Lenovo - 30 Days To Pro. Mieli oni 30 dni na zostanie profesjonalną drużyną, dlatego tak ważna była odpowiednia opieka - zarówno trenerów, jak i fizjoterapeuty, psychologa i innych specjalistów. Graczy odwiedził też Jakub Mauricz, który opowiedział o tym, jak powinna wyglądać ich odpowiednia dieta i wyjaśnił, dlaczego suplementy ważne są we wszystkich dyscyplinach, także w e-sporcie.

Tajemniczy Brain fog – jak mu zapobiegać?

Tymczasem cukier, obecny w naszej codziennej diecie nie tylko w niezdrowych przekąskach, w nadmiarze podnosi poziom dopaminy, skutkiem czego możemy stać się zbyt pobudzeni i gorzej tolerować sytuacje stresowe. Gracz powinien być jak rewolwerowiec – skupiony, pewny siebie i precyzyjny. Odpowiednio dobrana dieta i suplementacja pomoże ten cel osiągnąć. Brain fog to stan, który można określić jako roztargnienie, utrata motywacji i skupienia, spadek czujności i refleksu. Dlatego tak ważnym elementem jest unikanie w codziennym żywieniu produktów przetworzonych: cukru, glutenu, lektyn pokarmowych, a także w wielu przypadkach nabiałów.
zdjecie_1.jpg

Co zatem na talerzu gracza komputerowego?

Jajecznica na boczku, komosa ryżowa z piersią kurczaka i pieczonym burakiem czy kasza jaglana z suszonymi daktylami to tylko niektóre potrawy, które powinny znaleźć się w jadłospisie gracza 

- Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX

Dodatkowo, ważna jest suplementacja przed i po graniu, a w przypadku wyjątkowo długiej sesji, nawet w jego trakcie. W ramach suplementów diety możemy opisać naprawdę wiele substancji, które wpływają dodatkowo na wzrost tempa reakcji ze strony układu nerwowego.

Kiedy sięgnąć po suplement?

Natłok obowiązków do wykonania w zbliżonym czasie, precyzyjnie zapełniony harmonogram dnia czy zaplanowane, stresujące spotkanie – każdy z nas zna te powody sięgania po wspomagacze. W ręce trafia najczęściej kubek kawy lub napój energetyczny. Tymczasem dużo lepszym rozwiązaniem niż zwykły energetyk jest  suplement.

Suplement posiada składniki zwiększające efektywność działania układu nerwowego, bez jego nadmiernej eksploatacji. Ilość glukozy dostępna w drinkach energetycznych jest zbyt duża, aby mogła być spożytkowana przez organizm – poziom cukru podniesie się bardzo wysoko, a za chwilę olbrzymi wystrzał insuliny zepchnie go do bardzo niskiego poziomu, czemu towarzyszy bardzo często uczucie "odcięcia prądu"

– Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX

zdjecie.jpg
Działanie suplementów może różnić się  zależności od osób, które je stosują, jednak ich głównym  celem jest wzrost skupienia, poprawa refleksu i obniżenie stopnia zmęczenia. Są to więc aspekty wspomagające pracę mózgu, na których najbardziej zależy graczowi. Oczywiście włączenie ich do diety nie jest konieczne, ale zdecydowanie wspomogą one gracza w kolejnych wirtualnych przeprawach. Intensywna sesja to ponadprzeciętny wysiłek dla organizmu – warto zadbać o dodatkowe paliwo w jej trakcie.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

gaming house.jpg

grafika | 172 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Real Time Marketing w wydaniu Komputronika

temu

Tegoroczny Mundial nie zakończył się dla Polaków sukcesem. Seria porażek szybko zakończyła udział polskiej reprezentacji w walce o zwycięstwo i pozostawiła u kibiców niedosyt. Zupełne przeciwieństwo stanowią działania marek, które zainspirowane ważnym sportowym czasem, prowadziły zintensyfikowane kampanie reklamowe w oparciu o Real Time Marketing. Jedną z lepiej przygotowanych firm podczas ubiegłych Mistrzostw Świata był Komputronik, który zakończył turniej ze wzrostem odsłon witryny, odwiedzin w sklepie stacjonarnym i przede wszystkim ze wzrostem sprzedaży.
Wojciech Buczkowski: to był wymagający rok, ale wyniki są zadowalające – wstępne wyniki finansowe Komputronik w 2017 roku

temu

Znacznie niższy wynik brutto w porównaniu do ubiegłego roku oraz spadek EBITDA – to dane, które znalazły się we wstępnym podsumowaniu finansowym 2017 roku Komputronik. „To był wymagający rok, ale wyniki są zadowalające. Udało nam się utrzymać wzrost sprzedaży detalicznej i wzrost ogólnej marży” – komentuje wpływ zdarzeń jednorazowych na ostateczne rezultaty Wojciech Buczkowski, Prezes Komputronik S.A.
Łatwe płatności Apple Pay – już w Komputronik

temu

Usługa płatności Apple Pay to odpowiedź na aktualne potrzeby rynku. Klienci chcą płacić w sposób łatwy, szybki i przyjemny. Od 19 czerwca w Polsce usługa dostępna jest w Polsce, umożliwiając płatności mobilne, wykorzystując telefon zamiast karty płatniczej. W Komputronik płatności w takim modelu testowano już od kilku tygodni, dzięki czemu sklepy są w pełni gotowe na obsługę Apple Pay.
Polska gola!, czyli o sposobach kibicowania Polaków

temu

Tradycyjnie na ekranie telewizora, na nowoczesnym smartfonie, tablecie czy może na wyświetlaczu laptopa? Dziś sposobów na przeżywanie piłkarskich emocji jest wiele. W jaki sposób Polacy najbardziej lubią oglądać mecze polskiej reprezentacji? I czy chcąc przeżywać polskie gole częściej kupują nowe sprzęty RTV?