Każdy może pracować zwinnie
Każdy może pracować zwinnie

Każdy może pracować zwinnie

O kanbanie i scrumie słów kilka od Natalii Pawlak, naszego Kierownika Projektów IT.

Pojęcia takie jak scrum, agile, kanban, zwinne zarządzanie są coraz częściej obecne w naszym życiu. Kojarzymy je z pracą w branży związanej z IT i całkiem słusznie. Wszystkie terminy odnoszą się do metod zarządzania projektami.

Uwierzycie, że te supernowoczesne pojęcia swój początek mają w połowie minionego wieku?

Początki zwinnego podejścia zaczynają w Japonii w fabryce Toyoty, gdzie powstał system, który zakładał doskonalenie ludzi oraz procesów. Wszystkie działania zaprojektowane miały być w taki sposób, aby każdy z pracowników w fabryce miał wspólny cel – eliminację marnotrawstwa oraz ciągłą naukę. Rozwiązywanie problemów należało do osób mniej doświadczonych właśnie w celu podnoszenia kompetencji. Oczywiście takie rozwiązanie nie przekłada się na ilość wykonanych produktów lecz na jakość, ale na tym etapie Toyocie właśnie na tym zależało. Kładło się wówczas nacisk na tzw. zarządzanie wizualne i wynaleziono, niektórym dobrze już znaną, tablice kanbanową.

Zobaczcie jak ona wyglądała kiedyś :)
Tablica kanban w fabryce Toyoty. Źródło: http://www.toyota-global.com

Tablica kanban w fabryce Toyoty. Źródło: http://www.toyota-global.com

O co chodzi w tym całym kanbanie?

Założenie jest bardzo proste - na kartkach jest napisane co trzeba zrobić, co jest robione oraz co zostało zrobione. Dodatkowo też umieszcza się informacje co jest blokowane i z jakiego powodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy zaangażowani w przedsięwzięcie są zorientowani na jakim etapie znajduje się projekt.

Poniżej przykład jak to może wyglądać obecnie.
kanban now.jpg
Skoro wiemy jak powstał kanban to jeszcze pytanie jak powstał scrum? …jeszcze prościej niż może Wam się wydawać. Dziś to nie jest dla nas rewolucyjne odkrycie, ale nie wszyscy wiedzą, że to…to właśnie TO oczywiście w wielkim skrócie :)

Po przeanalizowaniu prac zespołów projektowych okazało się, że zespoły, które mogły podejmować samodzielnie decyzje i pracować w bardziej elastyczny sposób były bardziej wydajne niż zespoły w tradycyjnym modelu kaskadowym.

Jak widzicie, wszyscy mogą pracować zwinnie, nie tylko programiści. ;-)
W kolejnych postach dowiecie się co zrobić, aby działać zwinnie i "być agile", a także czym jest motywacja 3.0.

Zaglądajcie do nas! 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.